Tyresö
Se alla
Liberalerna i Tyresö vill prioritera kunskap, lärare och mindre undervisningsgrupper samt fysiska läromedel.

PISA-resultaten sjunker – Liberalerna sätter skolan först i Tyresö

Nyhet

Onsdag 9 september 2026

De svenska resultaten i PISA 2025 har försämrats i både matematik och läsning. I naturvetenskap ligger resultatet ungefär kvar på samma nivå som 2022. För Liberalerna i Tyresö är beskedet tydligt. Skolan måste prioriteras. Vi vill ge lärare bättre förutsättningar, skapa mindre undervisningsgrupper och ge elever stöd i tid.

PISA 2025 visar en oroande utveckling

Den 8 september 2026 presenterade OECD resultaten från PISA 2025. Undersökningen mäter 15-åringars kunskaper och färdigheter. Totalt deltog över 760 000 elever från 91 länder och ekonomier.

För Sverige visar resultaten en oroande utveckling. Svenska elevers resultat är lägre än 2022 i matematik och läsning. I naturvetenskap ligger resultatet ungefär på samma nivå.

Dessutom ligger resultaten i alla tre ämnen bland de lägsta som Sverige har haft i PISA. De är också tydligt lägre än resultaten från 2018.

Sverige är samtidigt inte ensamt. OECD redovisar en bred internationell nedgång. De genomsnittliga resultaten inom OECD i matematik och läsning är de lägsta som hittills har uppmätts.

Det gör skolans kunskapsuppdrag ännu viktigare.

Skolan ska tillbaka till kunskapen

För Liberalerna är kunskap grunden för frihet. Den som kan läsa, skriva och räkna får bättre möjligheter att förstå världen. Kunskap ger också människor större makt över sina egna liv.

Därför måste skolan fokusera på sitt viktigaste uppdrag: att elever lär sig.

Läraren ska få vara lärare. Elever som behöver extra stöd ska få det tidigt. Samtidigt ska elever som kommit långt få nya utmaningar. Klassrummet ska präglas av trygghet, tydlighet och studiero.

Det är en liberal skolpolitik som ställer höga förväntningar på varje elev. Men den ger också stöd till den som behöver det.

Liberalerna sätter skolan först i Tyresö

PISA mäter inte resultaten i Tyresös skolor. Undersökningen ska därför inte användas som ett lokalt betyg på Tyresös lärare, elever eller skolor.

Däremot visar den nationella utvecklingen varför kommunerna måste hålla fast vid skolans kunskapsuppdrag.

Liberalerna i Tyresö vill därför prioritera skolan. Vi vill bland annat minska undervisningsgrupperna, ge lärarna bättre förutsättningar, fler fysiska läromedel och stärka de tidiga insatserna. Elever som behöver extra stöd ska inte behöva vänta tills problemen blivit stora.

Vi vill också investera i moderna och ändamålsenliga skolor. Bra lokaler skapar bättre förutsättningar för både undervisning och studiero.

Dessutom vill vi fortsätta utveckla Tyresö gymnasium. Fler ungdomar ska kunna hitta en utbildning som passar deras intressen och framtidsplaner.

Fakta: Vad visar PISA 2025?

PISA är OECD:s internationella studie av 
15-åringars kunskaper och färdigheter. 
PISA 2025 hade naturvetenskap som 
huvudområde. Matematik och läsning 
ingick också i undersökningen.

Sveriges genomsnittliga resultat sjönk 
jämfört med 2022 i matematik och läsning.
 I naturvetenskap var resultatet ungefär 
oförändrat. Samtidigt ligger resultaten 
i alla tre ämnen bland Sveriges lägsta 
hittills i PISA. De ligger också betydligt 
under nivåerna från 2018.

Utvecklingen är inte bara svensk. 
OECD visar att resultaten i matematik 
och läsning har fallit i många länder. 
Det betyder inte att Sverige kan slå sig 
till ro. Tvärtom visar utvecklingen hur 
viktigt det är att svensk skola bygger på 
kunskap, skickliga lärare och undervisning 
som vilar på vetenskap.

PISA säger inte hur en enskild skola i 
Tyresö presterar. Men undersökningen ger 
viktig kunskap om utvecklingen i det 
svenska skolsystemet.

Liberalerna tycker: Kunskap ger varje barn större frihet

För oss liberaler börjar friheten i klassrummet.

Ett barns framtid ska inte avgöras av föräldrarnas utbildning, familjens ekonomi eller vilket stöd som finns hemma. Skolan ska ge varje elev möjlighet att växa genom kunskap.

Därför behöver elever möta skickliga lärare och höga förväntningar. De ska få riktiga läromedel, studiero och hjälp när de behöver den. För vissa elever behövs dessutom mindre undervisningsgrupper och stöd från speciallärare.

En stark skola skapar också ett starkare Tyresö. När fler ungdomar lämnar skolan med goda kunskaper öppnas fler vägar till gymnasiet, högre utbildning och arbete.

Stockholmsregionen ska konkurrera med kunskap, innovation och nya idéer. Då måste den resan börja i klassrummet.

Från PISA-resultat till handling i Tyresö

Dåliga kunskapsresultat går att vända. Men det kräver att politiken prioriterar rätt.

För Liberalerna betyder det att resurser ska nå undervisningen och att lärare ska få tid att undervisa. Elever som halkar efter ska få hjälp tidigt. Samtidigt behöver skolorna arbeta systematiskt för trygghet och studiero.

Vi vill att Tyresö ska vara en kommun där familjer kan lita på skolan. Varje elev ska kunna gå till skolan med framtidstro och veta att vuxenvärlden har höga förväntningar.

Det är därför Liberalerna sätter skolan först.

Var med och stärk skolan i Tyresö

Skolans utveckling påverkar hela Tyresös framtid. Vi vill fortsätta driva en politik där kunskap, lärare och elever står i centrum.

Läs mer om Liberalernas skolpolitik och våra förslag för Tyresö. Tillsammans kan vi bygga en skola där fler elever lyckas och får friheten att välja sin egen väg i livet.

Vanliga frågor om PISA 2025 och skolan

Vad visar PISA 2025 om Sverige?

PISA 2025 visar att Sveriges genomsnittliga resultat har sjunkit sedan 2022 i matematik och läsning. Resultatet i naturvetenskap ligger ungefär på samma nivå. I samtliga tre ämnen ligger Sverige bland sina lägsta resultat hittills i PISA.

Visar PISA hur skolorna i Tyresö presterar?

Nej. PISA är en internationell undersökning och ger inte ett resultat för Tyresö kommun. Därför går det inte att använda PISA 2025 som ett betyg på Tyresös skolor.

Vad vill Liberalerna göra för skolan?

Liberalerna vill stärka kunskapsuppdraget och lärarnas förutsättningar. Elever ska få stöd tidigare och fler speciallärare ska finnas i skolan. Mindre undervisningsgrupper ska kunna användas när elever behöver det. Trygghet och studiero ska vara självklara delar av skoldagen.

Varför är skolan en frihetsfråga för Liberalerna?

Kunskap ger människor möjlighet att fatta egna beslut och forma sina liv. En bra utbildning kan öppna vägen till fortsatta studier, arbete och självständighet. Därför ser Liberalerna skolan som en av samhällets viktigaste investeringar i människors frihet.