Liberalerna vill att Tyresö kommun gör en samlad genomgång av säkerheten i Tyresös skolor. Vi vill bland annat granska skolornas beredskapsplaner, skalskydd och rutiner för obehöriga. Dessutom behöver kommunen säkerställa att samarbetet mellan skola, socialtjänst och polis fungerar.
Skolan ska vara en trygg plats för både elever och personal. Elever ska kunna koncentrera sig på undervisningen. Lärare ska kunna fokusera på sitt viktigaste uppdrag: att lära ut.
Därför behöver Tyresö arbeta både med tryggheten i vardagen och med beredskapen för mycket allvarliga händelser.
Liberalerna vill se en samlad genomgång av skolornas säkerhet
Liberalerna har tidigare lyft behovet av ökad säkerhet i Tyresös skolmiljöer. I januari lämnade vi en motion om trygghetsskapande åtgärder för att begränsa obehörigas tillträde till kommunens skolor.
Nu vill vi ta nästa steg.
I ett ledamotsinitiativ i Kommunstyrelsen/Barn- och utbildningsnämnden vill Liberalerna att kommunen gör en samlad genomgång av skolornas säkerhet och beredskap.
Genomgången ska bland annat visa om skolorna har aktuella och övade beredskapsplaner. Kommunen behöver också se över skolornas fysiska avgränsningar och rutiner för obehöriga. Dessutom behöver personalen ha rätt kunskap och förutsättningar för att agera vid en allvarlig situation.
Ingen enskild åtgärd kan förhindra alla allvarliga händelser. Däremot kan kommunen förebygga risker, upptäcka brister och se till att verksamheten är så väl förberedd som möjligt.
Beredskapsplaner, skalskydd och samarbete med polis
Säkerhet i skolan handlar inte bara om lås, dörrar och andra fysiska skydd. Det handlar också om kunskap, rutiner och samarbete.
Myndigheternas arbete visar att frågan har fått större betydelse. Skolverket har ett särskilt ansvar för beredskapen inom skolområdet och ska stödja huvudmän och rektorer i arbetet. I en nationell kartläggning har myndigheten också granskat kommunernas beredskapsplanering för skolväsendet. Skolverket
Det finns även nationell vägledning om hur skolor kan arbeta med allvarliga våldshändelser. Den betonar ett brett förebyggande arbete tillsammans med åtgärder som stärker skyddet för elever och personal. MSB
För Tyresö handlar det därför om att gå igenom hela kedjan. Vad gör skolan före en allvarlig händelse? Vad händer om något inträffar? Vet personalen hur den ska agera? Och fungerar informationsutbytet mellan skolan, socialtjänsten och polisen?
Det är frågor som kommunen behöver kunna besvara.
Fakta: därför är skolans säkerhet och beredskap viktig
En skola måste fungera varje vanlig måndag, men den behöver också vara förberedd när något ovanligt händer. Därför behöver säkerhetsarbetet bestå av flera delar som fungerar tillsammans. Skolverket beskriver beredskap som en allt viktigare fråga för skolväsendet. Myndigheten framhåller att skolan har betydelse både för barns utbildning och för samhällets förmåga att fungera vid kriser. Skolverket Samtidigt finns ett bredare trygghetsperspektiv. Skolan möter barn varje dag och behöver kunna agera när en elev riskerar att fara illa. Skolpersonal har också skyldighet att anmäla oro för barn till socialtjänsten. Utbildningsguiden Därför behöver skola, socialtjänst och andra ansvariga aktörer kunna samarbeta. Förebyggande arbete, tydliga rutiner och god beredskap stärker tillsammans tryggheten för både elever och personal.
Liberalerna tycker: trygghet är en förutsättning för kunskap
För Liberalerna är skolan Tyresös viktigaste framtidsfråga. Kunskap ger människor frihet att forma sina egna liv. Men elever behöver en trygg miljö för att kunna lära sig.
Liberalernas skolpolitik utgår därför från att trygghet och studiero är avgörande för att elever ska nå kunskapsmålen. En trygg arbetsmiljö är samtidigt viktig för att lärare ska kunna koncentrera sig på undervisningen.
Det perspektivet gäller också här i Tyresö.
Vi vill ha skolor där elever möts av höga förväntningar, kunniga lärare och lugna klassrum. Samtidigt ska personal, elever och vårdnadshavare kunna lita på att kommunen har gjort sitt yttersta för att förebygga risker och hantera allvarliga situationer.
Det ligger också i linje med Liberalernas vision för Stockholmsregionen. Där ska skolan ge varje barn en god start i livet. Samtidigt ska samhället ha en stark beredskap för att värna tryggheten även när omvärlden blir mer osäker.
– Ingen åtgärd kan garantera att det värsta aldrig inträffar. Men kommunen har ett ansvar att förebygga risker och vara så väl förberedd som möjligt, säger Agneta Hansson (L), ledamot i Barn- och utbildningsnämnden.
Vi vill att Tyresö ligger i framkant
Tryggheten i våra skolor är inget man chansar med.
Därför vill Liberalerna att resultatet av säkerhetsgenomgången återrapporteras till Barn- och utbildningsnämnden. Om genomgången visar brister ska nämnden också få förslag på vilka ytterligare åtgärder som behöver genomföras.
Tyresö ska ha höga ambitioner för skolan. Det gäller kunskap och studiero. Men det gäller också säkerhet och beredskap.
För oss är de frågorna delar av samma uppdrag: att ge varje barn en trygg skola och bästa möjliga start i livet.
Läs också om vårt tidigare förslag om trygghetsskapande åtgärder i Tyresös skolor och vår uppföljande debattartikel om varför tryggheten på våra skolor är inget man chansar med februari 2026.
Läs även helgens Mitt i Tyresö nr 37 11-13 september där vi utvecklar vår politik för tryggheten på Tyresös skolor.
För den som vill läsa mer om det nationella säkerhetsarbetet finns också Skolverkets kartläggning av skolväsendets beredskap och myndighetens vägledning om våldshandlingar med stora konsekvenser i skolan.
Frågor och svar om säkerheten i Tyresös skolor
Vad föreslår Liberalerna?
Liberalerna vill att Tyresö kommun genomför en samlad genomgång av säkerheten och beredskapen i kommunens skolor. Resultatet ska återrapporteras till Barn- och utbildningsnämnden.
Vad ska kommunen gå igenom?
Vi vill bland annat granska beredskapsplaner, fysiska avgränsningar och skalskydd, rutiner för obehöriga samt personalens förutsättningar att agera vid allvarliga händelser.
Varför ska samarbetet med socialtjänst och polis granskas?
Skolans säkerhet kan inte hanteras isolerat. Därför behöver kommunen säkerställa att samverkan och informationsutbytet mellan relevanta aktörer fungerar så bra som möjligt.